skydliauke ir keto

Keto mityba ir skydliaukės veikla🥓

     Skydliaukė –– priekinėje kaklo dalyje priešais trachėją esanti drugelio formos liauka. Šis organas gamina svarbius hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ji tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą ir jos vystymąsi, reguliuoja žmogaus organizmo vystymąsi, augimą, psichikos raidą, atmintį, dalyvauja visuose organizmo prisitaikymo procesuose, reaguoja į stresorius.

skydliauke

     Šiame straipsnyje pateiksiu akademiko ir mokslininko Dr. Ben Bikman bei praktikuojančio endokrinologo  Dr. Pejman Cohan įžvalgas ir pasidalinimus apie skydliaukę ir jos veiklos vertinimą. Padėsiu susipažinti su šia informacija:

  • Kokie yra skydliaukės hormonai ir koks jų darbas?
  • Kaip hipofizė kontroliuoja skydliaukės darbą?
  • Kaip sužinoti ar turime problemų su skydliauke?
  • Kokią įtaką keto bei low carb turi skydliaukei?
  • Kaip naudoti TSH rodiklį suprantant skydliaukės darbą?
  • Kokie antikÅ«nių tyrimai gali patvirtinti skydliaukės sutrikimus?

Skydliaukės hormonai

     Kalbant apie skydliaukės veiklą naudojama mašinos greičio metafora. Nors skydliaukės gaminami du pagrindiniai hormonai: T3 ir T4, tačiau būtent T3 yra tarsi “reaktyvinis kuras”, nuo jo koncentracijos kraujo plazmoje priklauso mūsų medžiagų apykaitos greitis. Tuo tarpu T4 yra tarsi kuro bakas iš kurio prireikus kūno audiniuose (ypač kepenyse) konvertuojamas į veiklųjį T3. Kadangi sąveika tarp T3 ir T4 yra plati ir kartais paminėti vieną, be kito gali būti klaidinga, kad būtų lengviau suprasti jų dviejų visumą vadinkime skydliaukės hormonu.

Skydliaukės svarba

     Sakyti, kad skydliaukės hormonas atsakingas tik už medžiagų apykaitą taip pat nėra visiškai tikslu. Įsivaizduokite, kad tai tarsi jungiklis, kuris reguliuoja visų ląstelėse veikiančių procesų apimtis. Dėl didesnio skydliaukės hormono kiekio, ląstelės yra labiau aktyvios, greičiau vykdo autofagiją (atsinaujinimą) ir kitus procesus. Tai yra priežastis dėl ko padidėja medžiagų apykaitos greitis. Ir atvirkščiai, mažas skydliaukės hormono kiekis tarsi spaudžia stabdžio pedalą VISOMS kūno ląstelėms ir jų vykdomoms veikloms.

Kalbant apie skydliaukę ir lieknėjimą, ko gero svarbiausia tai, jog nuo skydliaukės hormono priklauso insulino receptorių kiekis riebalų ląstelėje. Būtent dėl to "kokybiškam riebalų deginimui" būtina gerai veikianti skydliaukė. 

Ne skydliaukės hormonas

     Dažniausiai atliekant kraujo tyrimus skydliaukės veiklai įvertinti matysime šias tris eilutes: T3, T4 ir TSH. Pastarasis - skydliaukę stimuliuojantis hormonas (angl. thyroid stimulating hormon) išskiriamas hipofizės. Jis padeda mums suprasti kaip gerai skydliaukė atlieka savo darbą.

     Jei skydliaukė gamina mažiau hormono negu reikia, kūnas supranta ir smegenims duoda signalą išskirti daugiau TSH. Šis skatina skydliaukę gaminti daugiau T3/T4 ir kūnai supratus, kad jau užtenka, duodamas signalas stabdyti TSH išskyrimą.

     Viskas veikia ir iš kitos pusės. Jei pavyzdžiui kažkas turi skydliaukės auglį, dėl kurio ypač padidėjusi skydliaukės hormonų gamyba, TSH bus visada mažiau negu priklauso, nes smegenys gauna signalą, kad jau ir taip per daug skydliaukės hormono sistemoje.

Šią hipofizės ir skydliaukės sąsają per TSH būtina suprasti prieš vertinant bet kokią skydliaukės hormonų veiklą.

Lowcarb mitas

     Vyrauja nuostata, kad būtent mažai angliavandenių turinti mityba lėtina skydliaukės veiklą. Tačiau šiai dienai iš visos masės klinikinių tyrimų, susijusių su angliavandenių apribojimu žmogaus racione, nėra nei vieno atvejo, kai tiriamajam būtų raportuotas hipotiroidizmas (sutrikimas dėl sulėtėjusios skydliaukės veiklos).

     Verta paminėti, jog duomenų apie dėl mitybos pokyčių sumažėjusį skydliaukės hormono kiekį tikrai turime. Tačiau esminis dalykas – šiuose atvejuose nėra TSH pokyčio. Hipotireozės atveju matytume TSH padidėjimą, kuris reikštų, kad kūnui reikia daugiau skydliaukės hormono. Suprantant skydliaukę stimuliuojančio hormono veikimo principą galima daryti prielaidą, kad kūnas „nesiskundžia“ dėl sumažėjusio skydliaukės hormono kiekio. Būtent dėl to tyrimo subjektai nejaučia hipotireozės simptomų.

     Analogiška situacija: įsivaizduokite nutukusį ir metabolinių sutrikimų turintį žmogų. Nei vienas racionaliai mąstantis sveikatos priežiūros specialistas nesakytų, kad dėl angliavandenių sumažinimo daroma žala kasai, mat nebegamina tiek insulino, kiek gamino prieš tai. Anaiptol – sakytume, kad tai geras ženklas, nes užtenka mažesnio kiekio insulino, jis tampa efektyvesnis.

Angliavandenių ribojimas ir Hashimoto

     Hashimoto tiroiditas - autoimuninis lėtinis skydliaukės uždegimas, kuomet organizmas pats gamina antikūnus prieš skydliaukę. Dažniausiai pirmiausia pasireikšti suintensyvėjusia skydliaukės veikla, o vėliau – susilpnėjusia.

     Nors šiai dienai nėra patikimų mokslo įrodymų, jog angliavandenių apribojimas padeda tvarkytis su šia diagnoze, tačiau tokią hipotezę iškelti galima. Pavyzdžiui galime rasti sąsajų tarp Hashimoto ir celiakijos - autoimuninio žarnyno sutrikimo, kuomet netoleruojamas glitimas. Tiriamiesiems apribojus angliavandenių vartojimą pastebimas žymenų pagerėjimas, kuris iš pažiūros atrodo logiškas, nes apribojus angliavandenius, automatiškai eliminuojami gliuteno šaltiniai. Taigi taip pat logiška būtų mąstyti, kad sprendimai padedantys vienai autoimuninei problemai gali turėti teigiamos įtakos ir kitai. Na ir plačiąja prasme, didelis angliavandenių kiekis mityboje siejamas su uždegiminiais procesais ne tik žarnyne, bet ir kraujotakos sistemoje. Anekdotiniai įrodymai (nedokumentuotos žmonių patirtys) šią hipotezę taip pat patvirtina.

Ką daryti jei TSH per mažas ar per didelis?

Analizuojant šį rodiklį būtina atsižvelgti ir į T3.

     Dažnai priaugtas kūno svoris nurašomas ant lėtos skydliaukės. Tai iš esmės dažniausiai yra nepagrįstas kaltinimas dėl per menko ištyrimo.  Jei patvirtintas (prieš tai visapusiškai įvertinus) skydliaukės sutrikimas, klasikiniai simptomai hipotireozės atveju - jaučiamas nuovargis, visada šalta, ypač greit auga svoris, o hipertireozės – karštis, krentantis svoris, padidėjęs prakaitavimas.

      Tai, kas yra jaučiama – priklauso nuo skydliaukės hormono, o ne TSH. Tuomet galime žiūrėti šį rodiklį, tam, kad nustatytume kur slypi problema. Jei nustatytas hipertiroidizmas, bet TSH yra žemas, tai ženklas, kad pirminė problema slypi pačioje skydliaukės liaukoje, nes hipofizė gauna signalą ir atitinkamai reaguoja išskiriant stimuliuojantį hormoną, tačiau skydliaukė neklauso.
     Jei hipertireozės atveju visgi TSH yra aukštas, problema hipofizėj arba kažkur prieš tai, bet ne skydliaukėje, nes ji reaguoja taip, kaip signalizuoja smegenys.

     Ta pati logika ir su hipotireoze – jei skydliaukės hormono mažai, o TSH daug – reiškia neklauso skydliaukė, gauna signalą, bet negamina. Dažnu atveju priežastis gali būti jodo trūkumas, nes jis naudojamas šiai sintezei vykdyti. Ilgainiui skydliaukė gali pradėti didėti, nes hipofizė ne tik siunčia signalizuojantį hormoną, bet ir skatina augimo procesą, tam, kad būtų kokybiškai atliktas darbas.

     TSH – puikus žymuo padedantis nusakyti ar skydliaukė veikia teisingai (ar klauso hipofizės nurodymų). Šiai dienai nėra jokių įrodymų, leidžiančių manyti, kad angliavandenių apribojimas daro įtaką TSH. Jei, kaip teigia keto ir low carb priešininkai, šis mitybos pakeitimas turėtų neigiamą įtaką, matytume ne tik T3 sumažėjimą, bet ir TSH padidėjimą.

Skydliaukės sutrikimai ir antikūniai

     Dauguma su skydliauke susijusių negalavimų – autoimuninės kilmės. Antikūnių tyrimas – efektyvus būdas patvirtinti Hashimoto bei Graves ligą (liet. toksinis difuzinis gūžys).

     Graves liga pasižymi hipertiroidizmu ir dažniausiai sukeliama antikūnių, kurie atakuoja TSH receptorius. Šie antikūnai dažniausiai bus skydliaukę stimuliuojantys imunoglobulinai (angl. TSI, thyroid-stimulating imunoglobulin) ir tirotropino prisijungimą slopinantis imunoglobulinas (angl. TBII, thyrotropin binding inhibitory immunoglobulin)

     Hashimoto pasižymi hipotiroidizmui ir jos atveju dažniausiai aptinkami skydliaukės peroksidazės antikūnai (angl anti-TPO thyroid peroxidase antibodies) ir antikūniai prieš tiroglobuliną (anti-TG, thyroid globulin antibodies). Verta paminėti, kad šie du labai retais atvejais aptinkami ir Graves ligos atveju.

Ką daryti turint šių antikūnių? Kaip reaguoti? Kaip dažnai tirtis?

     Šie ir kiti atsakymai bei nuorodos į cituojamus šaltinius KetoAvocado Patreon platformoje. Ne tik esant poreikiui pasidalinsiu nuorodomis į šaltinius, bet ir papasakosiu daugiau apie:

  • Skydliaukės rodiklių normas
  • AntikÅ«nių rodiklius ir kaip juos suprasti
  • Jodo svarbą skydliaukės veiklai

Patreon rėmėju galite tapti ir tuo atveju, jei norite išreikšti padėka už atliekamą šviečiamąją veiklą 🙏 Prisijunkite jau dabar --->   patreon logo

Marius KetoAvocado

Grįžti į tinklaraštį

2 komentarai (-ų)

] Unetuiki aui.qqkt.ketoavocado.lt.xpl.fo http://slkjfdf.net/

qiroyuwe

] Epuudesed phe.rvch.ketoavocado.lt.dya.an http://slkjfdf.net/

onxeouwi

Rašyti komentarą