Ką apie ketonus rašo daktaras J.Mercola

mokslas

Mercola knyga riebalai gyvybes saltinisSenokai nesidalinome įdomesniu turiniu, tad nusprendžiau atsiversti atsitiktinį ketogeninės mitybos šalininko Dr. J.Mercolos knygos "Riebalai - gyvybės šaltinis" knygą ir pacituoti jums galimai įdomų turinį. Jei patinka ši knyga ir kas joje rašoma, rekomenduojame ją įsigyti, o jei ne, sekite KetoAvocado ir sužinokite daugiau apie šios bei kitų su keto mityba susijusių knygų turinį. Taigi, dalinamės 57-59 šios knygos puslapiais. Gero skaitymo

Kodėl mes gaminame ketonus?

Ketonai atrasti tik 1800-ųjų pabaigoje. Ne pats geriausias debiutas įvyko, kai jie buvo atrasti nekontroliuojamu diabetu sergančių žmonių šlapime (kaip diabetinės ketoacidozės simptomas)69. Per kelis dešimtmečius mokslininkai sužinojo ir apie teigiamą ketonų gamybos aspektą.

Kai tik sumažėja arba nutrūksta angliavandenių tiekimas su maistu, net po kelių dienų kūnas gali paversti riebalus ketonais. Šis metabolinis lankstumas yra svarbi priežastis, lėmusi žmonių rasės išlikimą, jis padeda mums prisitaikyti prie didelės maisto šaltinių įvairovės.

Be to, kad leidžia mums išgyventi tam tikrą laiką be maisto, ketonai labai naudingi sveikatai:

  • Kai ląstelės skaido ketonus energijai, išsiskiria daug mažiau ROS nei skaidant gliukozę. Iš esmės ketonai yra daug „švaresnės“ energijos šaltinis nei gliukozė, kitaip tariant, jie padaro daug mažiau žalos mitochondrijoms nei kurui naudojant gliukozę.
  • Jeigu pereinama prie riebalų (taip pat ir ketonų) skaidymo, sumažėja vėžio ląstelėms prieinamas cukraus kiekis. Taip pat sumažėja ROS kiekis ir jo ląstelėms keliama grėsmė, todėl mažėja tikimybė, kad apskritai ims formuotis vėžinės ląstelės.
  • Labiausiai paplitęs ketonas beta-hidroksibutiratas (BHB) atlieka įvairias signalizavimo funkcijas, kurios galiausiai gali paveikti genų ekspersiją70.
  • Ketonai svarbūs uždegimo mažinimo procesui, nes sumažina uždegimą skatinančių ir padidina nuo uždegimo apsaugančių citokinų kiekį71.
  • Kūnas mieliau naudoja ketonus, savo struktūra panašus į šakotosios grandinės aminorūgštis (BCAA), nei BCAA. Dėl to ketonai padeda sutaupyti baltymų. T.y. galima suvartoti mažiau baltymų, tačiau neprarasti ar net padidinti raumenų masę72. Be to, BCAA yra stiprus mTOR molekulinio signalizavimo kelio, labai svarbaus metabolinio kelio, kuris sergant (taip pat ir vėžiu) dažnai būna pernelyg aktyvus, stimulas. Taigi, palaikant mitybinę ketozę slopinamas mTOR ir sumažėjęs jo aktyvumas siejamas su sveikatos pagerėjimu ir ilgaamžiškumu73. (Tačiau mTOR turi ir teigiamą poveikį, ypač jaunystėje, jis veikia kaip stiprus raumenų baltymų sintezės stimuliatorius. Daug varžybose dalyvaujančių atletų ir kultūristų siekia aktyvuoti šį kelią ir atsisako ilgaamžiškumo – mTOR slopinimo teikiamos naudos)74.
  • Tyrimai rodo, kad ketonai saugo smegenų ląsteles, veikiamas vandenilio peroksido, kurio dažnai randama tokiomis neurodegeneracinėmis ligomis kaip demencija ir Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse75. Vandenilio peroksidas virsta pavojingu hidroksilo laisvuoju radikalu esant aukštam geležies lygiui. Tai aptarsime 4 skyriuje. Taigi iš ketonų galima gauti daugiau naudos, kai geležies lygis optimalus.
  • Ketonai skatina mitochondrijų biogenezę smegenyse76 – vadinasi, didindami mitochondrijų kiekį jie pagerina kūno galimybes gaminti daugiau energijos .
  • Nepatvirtinti šaltiniai teigia, kad kai kuriems žmonėms badavimas arba perėjimas prie mažiau angliavandenių turinčios mitybos sukelia euforiją, vadinasi, ketonai turi įtakos gerai savijautai77.

Kad ir kiek naudos teikia ketonai, paprasčiausiai gaminti pakankamai ketonų, kad oficialiai būtų pereita prie mitybinės ketozės, nėra pagrindinis MMT tikslas. Galutinis tikslas – valgyti vien tikrai sveiką maistą, kuris išlaikytų kūną riebalų skaidymo būsenos. Štai kodėl neišgirsite manęs vadinančio MMT „ketogenine dieta“ – terminu, dažnai vartojamu apibūdinti panašias daug riebalų ir mažai angliavandenių turinčias dietas, nes tai sudaro įspūdį, kad vienintelis šios mitybos tikslas yra pagaminti kiek įmanoma daugiau ketonų. Taip nėra. Kaip minėjau, galutinis MMT siekis yra optimizuoti mitochondrijų veiklą sumažinti laisvųjų radikalų daromą žalą ir gydyti ligų priežastis. Ketonai tėra priemonė, ne tikslas.

Šaltinių sąrašas:

69 Akram, M. A Focused Review of the Role of Ketone Bodies in Health and Disease, Journal of Medicinal Food, 16, no. 11 (November 2013):965-67, DOI:10.1089/jmf.2012.2592

70 Ten pat

71 Phinney and Volek, The Art and Science of Low-Carbohydrate Living, 10.

72 Interview with Jeff Volek, Ph. D. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2026/01/31/high-fat-low0carb-diet-benefits.aspx, accessed 12/2/16.

73 Newman, J.C., and Verdin, E. -hydroxybutyrate: Much More Than a Metabolite, Diabetes Research and Clinical Practice, 106, no. 2 (2014): 173-81, DOI:10.1016/j.diabres.2014.08.009

74 Paoli, A., et al. Ketogenic Diet in Neuromusculat and Neurodegenerative Diseases, BioMed Research International, 2014, DOI:10.1155/2014/474296.

75 McNally, M.A., and Hartman, A.L.KetoneBodiesinEpilepsy, Journal of Neurochemistry, 121, no. 1 (2012):28-35, DOI:10.1111/j.1471-4159.2012.07670.x.

76 Moore, J. Keto Clarity (Victory Belt Publishing, 2014), 58.

77 Brown, A. J. Low-Carb Diets, Fasting and Euphoria: Is There a Link between Ketosis and Gamma-hydroxybutyrate (GHB)? Medical Hypotheses, 68, no. 2 (2007):268-71, DOI:10.1016/j.mehy.2006.07.043

KetoAvocado


Senesnis įrašas Naujesnis įrašas


Rašyti komentarą