Ketogeninė mityba vaikams - ką reikėtų žinoti?🥑🧒🍃

     Kuo populiaresnė tampa ketogeninė mityba, tuo daugiau įvairių klausimų šia tema sulaukiame. Daugelis pradeda nuo klausimų: „ką valgyti laikantis keto?“ arba „kas ta ketozė ir kaip į ją patekti?“. Tik sužinoję atsakymus į šiuos esminius klausimus KetoAvocado sekėjai ir kiti keto dietos šalininkai iš kart susizgrimba ir klausimai pasikeičia į: „o jei turiu sveikatos diagnozę x,y,z ar galiu laikytis keto?“ ir „ar galiu šiuo maistu maitinti vyrą? Vaiką? Šunį?“

     Šiame straipsnelyje pasistengsiu atsakyti kuo išsamiau apie suaugusio žmogaus mitybą, vaiko mitybą, keto maistą ir visas rizikas susijusias su tokiu (ne)maitinimo režimu.

Sveikos mitybos

     Viena pagrindinių problemų, ideologiškai neleidžiančių mums perprasti ketogeninės mitybos – sveikos mitybos rekomendacijos. Rekomendacijas pateikia visi! Nuo Pasaulio sveikatos organizacijos iki LR Sveikatos ministerijos, nuo asmeninio trenerio sporto salėje iki kaimynės iš trečio aukšto! Visi rekomenduoja, visi dalinasi savo sėkmės formulėmis bei sveikos mitybos apibrėžimais. Vienam tai mityba be riebalų, kitam be cukraus, trečiam be mėsos, ketvirtam be daržovių! Svarbiausia tai, jog visi jie yra teisūs.. Nedrįsčiau su nei vienu jų ginčytis dėl šių priežasčių:

 • Mityba su santykinai mažu kiekiu riebalų ko gero bus sveikesnė, nei ta, kurioje geriam pramonės rafinuotą, perdirbtą bei modifikuotą aliejų..
 • Mityba be cukraus be jokių išlygų bus sveikesnė nei saldumynų dieta
 • Mėsos valgymas kai kuriose pasaulio šalyse gali baigtis brutaliai (pvz karvės valgymas Indijoje)
 • Augalai irgi jaučia bei turi apsauginius mechanizmus, kurie valgytojui daro neigiamą įtaką, tad galima daryti prielaidą, kad daržovių eliminavimas gali būti sveikesnis pasirinkimas

     Tai kaip dabar žinoti, kuri mityba yra sveika mityba? Jei prisimintume kas iš tikrųjų yra mityba, susiorientuoti situacijoje būtų kur kas lengviau. Kaip ir minėjau pastarajame straipsnyje apie dietas, svarbu suprasti, kad mityba galų gale tėra tik maistas ir gėrimai, kuriuos vartoja žmogus (ar kitas gyvūnas) ir jų grupės. O jau kai kalbame apie „dietą“ tik nuo mūsų supratimo priklausys kam ji skirta, kam jos negalima, kodėl reikėtų valgyti, o kodėl vengti..

Ar keto mityba taip pat yra sveika mityba?

     Paklauskite savęs – dėl ko žmonės ryžtasi laikytis ketogeninės dietos arba tiesiog apriboti angliavandenių bei cukrų turinčius produktus? Remiantis mūsų patirtimi, dažnas KetoAvocado klientas kreipiasi pagalbos suprasdamas sudėtingos situacijos rimtumą, kai sveikata jau nebe auksinė, greitos „jo-jo“ tipo dietos nebepadeda, o žalingi įpročiai bei išsibalansavę hormonai nepadeda užtikrinti sveikos gyvensenos tikslų.

     Ar tokiu atveju keto mityba yra vaistas? Ir taip ir ne. Jūs iki šiol taip pat valgėte visus šiuos produktus, kuriuos reikia valgyti laikantis ketogeninės dietos. Dažniau ar rečiau į jūsų lėkštę bei skrandį papuldavo ir mėsa ir kiaušiniai, ir žuvis bei žalumynai. Taigi, jei norite pritarti, kad keto mityba yra vaistas ar gydymo priemonė.. puiku.. tačiau supraskite, kad šiuos vaistus vartojate nuo gimimo. Ne veltui sakoma, kad maistas yra vaistas!

Ketogeninė mityba netinka vaikams

     Kadangi jau nusistatėme kas yra mityba ir kas yra keto dieta bei suprantame, jog šie maisto produktai yra neišvengiama mūsų egzistencijos dalis, pabandykime atsakyti kodėl ketogeninė mityba (ne)tinka vaikams.

Vaikai dažniausiai nemėgsta daržovių!

     Žinoma, tai nėra taisyklė, bet dauguma tėvų (tame tarpe ir aš), kartais susiduriame su situacija, kai po vaiko valgymo likusias daržoves reikia arba suvalgyti patiems arba mesti lauk (priklausomai nuo to, kokio rimtumo pasižaidimas su jomis buvo vykdomas valgymo metu).

Vaikai dažniausiai nemėgsta mėsos!

     Žinoma, tai vėl gi tik statistinė prielaida, padaryta iš mano aplinkos analizės bei asmeninės patirties. Super skaniai, su saldžiu grietinėlės padažu paruoštą vištienos krūtinėlę bent jau pabandys valgyti praktiškai kiekvienas vaikas, nepriklausomai nuo jo amžiaus, tačiau super sveiko maisto – kepenėlių, ar „krauju“ trykštančio jautienos steiko atsisakys atvirkščiai proporcinga vaikų dalis.

Kiti keto produktai, kurie vaikams netinka

 • Kiaušiniai? Nebent miltais praturtintos kiaušinienės pavidalu..
 • Riešutai? Nebent studentų maisto mišinyje nebeliko razinų bei džiovintų spanguolių..
 • Žuvis? Nebent nereikia rankioti ašakų, o pati vos ne įšoka į burną vos išsižiojus..

Tačiau turėtų tikti jų tėvams...

Keto produktai turėtų sudaryti praktiškai visą vaiko dienos maisto racioną

     Kad ir kokią mitybos piramidę analizuotume, kad ir kokiomis rekomendacijomis vadovautumėmes, turime suprasti vieną esminį dalyką – žmogui, dideliam ir mažam, jaunam ir senam, reikia tų pačių maistinių medžiagų. Paprastai šios medžiagos yra vadinamos būtinosiomis. Turime devynias būtinąsias amino-rūgštis (baltymus) bei dvi būtinasias riebalų rūgštis. Savo Patreon sekėjus jau supažindinome su aminorūgščių būtinybe ir padėjome susiskaičiuoti reikalingus šių medžiagų kiekius, tad jei norite pasinerti į maisto medžiagų mokslą visa galva – tapkite mūsų Patreon prenumeratoriais. Taip pat turime gauti vitaminų bei mineralų reikalingų mūsų gyvybiniams procesams, augimui bei audinių regeneracijai užtikrinti.

     Būtent šių maistinių medžiagų kiekvienas mūsų gauname iš tokių maisto produktų kaip: mėsa, žuvis, kiaušiniai, daržovės, riešutai, pieno produktai. Tiek jus, tiek jūsų vaikus, ko gero, nuliūdinsiu, bet nei bandelės, nei picos nei kiti pusfabrikačiai negali užtikrinti tokios būtinųjų maistinių medžiagų gausos kaip namuose ruoštas tikras, visadalis maistas (mums taip pat žinomas kaip „keto maistas“).

vaikas valgo arbuza

O kaip kiti vaikams reikalingi produktai?

     Sakysite, kad neičiau į kraštutinumus, nekalbėčiau apie čipsus, bandeles ir limonadus... Geriau paaiškinčiau kaip ten su grikių koše, bananu, makaronais? Nesu tikras ar norite eitį į šį mišką, nes „kuo giliau, tuo daugiau medžių“, o tam, kad kiekvieną jų apeitumėte (metafora supratimui) reikės jūsų laiko, noro bei pastangų. Tiems, kas visgi yra nusiteikę, pateiksiu šiek tiek apibendrintos mokslinės informacijos, o tada galėsite nuspręsti, ar jūsų vaikui reikia šių produktų.

Medžiagų apykaita ir metabolinis lankstumas

     Metabolinis lankstumas mokslinėje literatūroje apibrėžiamas kaip organizmo gebėjimas atsakyti ir prisitaikyti prie pakitusios metabolinės paklausos (angl. metabolic demand). Ką tai reiškia?

     Kaip žinome, maistas yra mūsų kuras (angliavandeniai ir riebalai) bei statybinė medžiaga (baltymai). Valgome tam, kad gautume energijos. Šių procesų visuma paprastai vadinama metabolizmu arba medžiagų apykaita. Mūsų kūnai iš prigimties yra tokie protingi, kad reaguojamant į mūsų energijos poreikį, vykdomi anaboliniai bei kataboliniai procesai užtikrina stabilų energijos lygį duotuoju momentu bei netolimoje ateityje.

Kaip veikia vaikų organizmai?

    Priimkime susitarimą, kad kalbant apie vaikus, mes kalbame kaip apie greito gyvenimo ritmo, streso, perdirbto maisto bei kitų žiausių aplinkybių nesužalotus individus. Tokiais individais galbūt esame ir kai kurie iš mūsų, ar bent jau norime būti, atsisakydami kenksmingo maisto bei gerindami savo mentalinę būklę meditacijomis, o fizinį kūną treniruotėmis. Ketogeninė mityba yra viena iš priemonių susigrąžinti savo prarastą jaunystę, atstatyti sveikatą bei metabolinį lankstumą.

     Taigi, grįžkime prie vaikų.. Nepriklausomai ar vaiko kūnas energiją gauna angliavandenių ar riebalų pavidalu, jo tobulumas leidžia susitvarkyti su šia energija vienodai efektyviai. Energijos perteklius kurį vaikas gauna angliavandenių pavidalu visų pirma kaupiamas glikogeno pavidalu raumenyse bei kepenyse, o kai jau ten nebėra vietos – lipidų pavidalu poodiniame riebaliniame sluoksnyje arba ant vidaus organų sienelių (žinoma kaip visceraliniai riebalai). Panašūs procesai vyksta ir su energija iš riebalų. Tol kol mūsų vaikų metabolinė sveikata nesutrikdyta, vienodai puikiai veikia tiek anaboliniai tiek kataboliniai procesai, energija efektyviai saugoma ir lygiai taip pat panaudojama esant poreikiui. Taip pat šioje vietoje galime paminėti vaikų gebėjimą sukelti savo energijos poreikį. Net neabejoju, kad visi tėvai yra pastebėję vaikų padidėjusį aktyvumą gavus greitos energijos. Kam sandėliuoti tą energiją, jei galima išžaisti!

vaikai zaidzia kieme

Kada šios gamtos taisyklės nustoja galioti?

     Jei nuo pat gimimo iki vėlyvos senatvės nesukėlėte savo organizmui pakankamai fizinio streso toksiškų aplinkybių, šie procesai sėkmingai veiks visą gyvenimą. Žinoma greitėjantis gyvenimo tempas, ant pečių krentančios atsakomybės, santykių subtilybės ne visada bus lengvinančiomis aplinkybėmis, tačiau visapusiškai sustygavus savo (taip pat vaikų) gyvenimą įmanoma išlikti metaboliškai lankstiems, sveikiems ir laimingiems.

Toksinės aplinkybės

     Kadangi jau supratome, kad nepriklausomai nuo mūsų amžiaus, lyties, rasės ir kitų subtilybių, kalbant metabolinės sveikatos kontekste turėtume visi „veikti“ idealiai. Keto mityba ar bet koks kitas mažai angliavandenių turinčios mitybos protokolas yra taikomas siekiant grąžinti metabilinę sveikatą į mums įprastą, prigimtą, tokią kaip vaikystėje.

Jūs ar jūsų vaikas ko gero estate metaboliškai “tvarkingi” jei per gyvenimą:

 • Nevalgėte hidrintų (trans)riebalų
 • Nevalgėte maisto kepto ant netinkamo augalinio aliejaus
 • Nevalgėte cukraus (angliavandenių) daugiau, nei jums reikėjo energijai gauti
 • Nevalgėte angliavandeniais gausių produktų kartu su riebalais gausiais produktais
 • Neužkandžiavote nuo kelių iki keliolikos kartų dienoje
 • Taip pat, nepadarėte žalos organams antibiotikais bei kitais vaistais
 • Nenužudėte savo žarnyno mikrofloros konservantais, maisto priedais bei dirbtiniais saldikliais

     Nebūtinai tai, kad į kai kuriuos klausimus atsakysite neigiamai reikš, jog jūsų (ar jūsų vaiko) metabolinė sveikata yra sutrikusi. Lygiai taip pat, net visi teigiami atsakymai neužtikrins, jog esate visiškai sveiki. Tačiau tai yra pagrindiniai faktoriai lėmę didžiosios dalies mūsų populiacijos sveikatos sutrikimus.

Kodėl nesilaikyti keto?

     Atsimenate, kai pasakojau kaip veikia vaiko anaboliniai ir kataboliniai procesai? Energijos kaupimas? Tai va lygiai taip pat gerai veikia ir energijos atlaisvinimas. Iš glikogeno atsargų vaikas glikogenolizės būdu pasigamina gliukozės. Kai baigiasi glikogenas organizmas pradeda naudoti alternatyvią energiją – riebalus. O čia ir prasideda mūsų kelionė į KETO pasaulį. Vaikams nereikia stengtis, valgyti riebaus maisto, skaičiuoti grynuosius angliavandenius... Nes nesuteršti, nesužaloti ir neapnuodyti jų organizmai į ketozę patenka be problemų, vos tik atsiradus energijos poreikiui, kurio negali patenkinti greita cukraus energija.

Renkatės ne jūs, o jūsų organizmas

     Ar jūsų vaikui būvimas ketozėje kenkia? Nežinau, paklauskite jo patys. Bet iš pradžių užduokite sau klausimą ar gali būti, kad šis organizmo gebėjimas vykdyti ketogenezę yra nereikalingas? Ar gali būti, kad šimtus tūkstančių metų mūsų protėviai ir pirmtakai kenkė sau netyčia patekdami į ketozę? Prisiminkite, kad keto, tai ne maistas, o biologinio-cheminio proceso trumpinys. Proceso kuris mums visiems yra natūralus, įgimtas ir reikalingas, taip kaip ir jūsų vaikams, broliams, sesėms ir kaimynams (ypač tiems su apriebėjusiomis kepenimis užkalkėjusiomis kraujagyslėmis).

O kaip vaikus maitinate jūs? Padiskutuokime!

KetoAvocadoMarius KetoAvocado

 

Jei jums patiko šis straipsnis greičiausiai patiks ir šie: 

"DIETA, DIETA, DIETA.. Privalai paskaityti❗❗❗" Skaityti straipsnį

"Įveikta priklausomybė nuo maisto!🙌" Skaityti straipsnį

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą