Keto kūdikis

Ketogeninė dieta ir nėštumas. Eglės patirtis 🤰🏼🥰🥑

Antrasis keto-kūdikis arba nėštumas laikantis ketogeninės dietos!

     Dabar, kai su keto pragyvenau pustrečių metų ir įgavau pakankamai teorinių bei praktinių žinių, nusprendžiau pasidalinti su KetoAvocado fanais (bei keto mitybos šalininkais) savo patirtimis, susijusiomis su keto bei nėštumu.

     Apie pirmąjį nėštumą, laikantis keto, nieko nerašiau ir nepasakojau, nes ketogeninės mitybos laikiausi to nežinodama: gydytojams nustačius gestacinį diabetą dėl nuolat kylančio cukraus turėjau atsisakyti angliavandenių ir maitintis riebalais ir baltymais. Kadangi baltymai didelio sotumo jausmo nesuteikdavo, intuityviai teko pakelti riebalų suvartojimą.

     Tik pradėjusi domėtis apie ketogeninę mitybą, 2017 metų vasarą, supratau, kad tokį mitybos modelį buvo galima laikyti keto dieta.

Keto stebuklai

     Kadaise teko girdėti gandus, kad keto daro „stebuklus“. Ilgai kovoję su viršvoriu, pagaliau jo atsikrato, sirgę diabetu – pasveiksta, negalintys pastoti – susilaukia vaikelio. Žinoma, viskam yra moksliniai paaiškinimai ir priežastys, bet dabar ne apie tai 😊
    Niekada negalvojau, kad būsiu viena tų, kuriai prireiks stebuklo. Tačiau praėjusių metų (2019) pavasarį išgirdau verdiktą - daugiau vaikų turėti negalėsiu. Susirgau bjauria liga – vėžiu; buvo pašalinta viena kiaušidė, o likusioji visiškai sunykusi. Gydytojai patarė šalinti ir ją, nes „vis tiek nebeveikia“, o man jau besibaigianti menopauzė, nėra prasmės saugoti to, ko nebėra. Priminsiu, man tik 28...

     Neslėpsiu, labai išsigandau, išverkiau ne vieną kibirėlį ašarų. Labiausiai nuliūdau, kad daugiau niekada ant rankų neteks laikyti kūdikio. Tačiau laikas ėjo ir aš su tuo susitaikiau, susikoncentravau į savo sveikatą ir ėmiausi itin griežtos, tvarkinos keto mitybos. Iš mano raciono dingo visi keto skanėstai, kepiniai, saldikliai, riešutai... Valgiau mėsą, daržoves, sūrį ir kiaušinius. Kurį laiką bandžiau net vegetarišką keto (bet šito ilgai neištvėriau 😅). Gyvenimas ėjo toliau. Tyrimai po tyrimų, ir po 2 mėnesių gavau atsakyma, jog esu sveika! Šypsena mano veide, o pasaulis vėl spalvotas 😊 Panašiu metu grįžo ir mano „moteriškosios dienos“. Labai nustebau, nes jų būti nebeturėjo. Galbūt pasielgiau kvailai, bet priemiau tai kaip gerą ženklą ir ramiai laukiau sekančio vizito pas gydytoją.

Siurprizas

    Likus savaitei iki vizito pradėjau jaustis keistai... Pasidariau mieguista, ėmė svaigti galva, dingo apetitas ir vis karts nuo karto užklupdavo didžiulis šleikštulys. Niekaip negalėjau suprasti kas čia darosi, su baime laukiau naujų tyrimų: „na nejaugi vėl, nejaugi iš naujo“. Prireikė kelių dienų, kad suprasčiau, prisiminčiau ir pažinčiau mane kamuojančią būseną :D Giliai širdyje jaučiau, bet negalėjau tuo patikėti, JUK NEĮMANOMA.

Egles nestumas laikantis ketogenines dietos    Galiausiai išvydau tas dvi violetinės spalvos juosteles. Ir vėl ašaros, džiaugsmas, nerimas ir baimė. O kaip bus toliau, kaip bus su liga? Ką daryti su keto? Ar saugu, ar galima?           Išnaršiau, turbūt, visą internetą, ieškojau bent ko nors, už ko galėčiau užsikabinti, tačiau šiuo klausimu informacijos buvo beprotiškai mažai. Taigi, ką aš radau? Kelis nieko vertus, „fiktyvius“ tyrimus atliktus su nėščiomis pelėmis, pradėtomis maitinti „keto dieta“ jau nėštumo metu. Paklausite, kodėl keto dieta rašau kabutėse? Ogi todėl, kad iš tiesų tai buvo bjaurių, nulinę maistinę vertė turinčių, perdirbtų riebalų mišinių kompleksas - nieko panašaus į tikrą ir kokybišką keto mitybą. Visų pirma perdirbtų, beveik toksiškų riebalų valgymas niekaip nesiderina su sveikata, na, o antra - mes ne pelės. Tokia mityba nėra keto ir net ne artima jai. Todėl tai nėra tyrimas, kuriuo mes norėtume ar turėtume remtis vertindami ar keto yra saugi ir sveika mityba nėščiai moteriai ir vaikui.

Informacijos paieškos ir apsisprendimas

     Galiausiai pavyko rasti, tai ko ieškojau. Mano pagrindinu šaltiniu tapo Dr. Michael Fox. Šis gydytojas mažai angliavandenių turinčia mitybą (angl. low carb) ir keto dietą savo pacientams taiko jau virš 17 metų! Pradžioje ši mityba buvo taikoma nevaisingumo gydymui, o kiek vėliau pradėta skirti ir nėščioms pacientėms. Rezultatai buvo puikūs, įvertinus šimtus ketogeninės mitybos besilaikiusių nėščiujų bei jų kūdikių, gydytojas nepastebėjo jokių neigiamų efektų ar pasėkmių. Priešingai, statistiškai tiek nėščiosios, tiek kūdikiai buvo kur kas sveikesni. Taip pat rečiau pasitaikydavo tokios nėštumo ligos kaip gestacinis diabetas, preeklampsija, eklamsija, sunki toksikozė.

     Tiesa, gydytojas pataria keto mitybą pradėti dar prieš planuojant vaikelį. Tam yra kelios priežastys. Viena jų- keto savo efektu mūsų hormonams padidina galimybę pastoti, o antra – pradėję prieš nėštumą išvengiame papildomo streso dėl keto gripo ir tampame „fat adapted“ (sunkiai verčiama savoka, reiškianti organizmo pripratinimą prie riebalų). Kadangi prieš pastojant keto laikiausi beveik du metus, tai man nebuvo aktualu. Ketozė buvo mano draugė ir mes puikiai sugyvenom 🥰

     Bet visgi, nepaisant rastos informacijos, šiuo klausimu sprendimą priimti reikėjo pačiai. Dėliojausi visus už ir prieš. Gilinausi į vaisiaus vystymąsi, organizme vykstančius procesus, pačios keto esmę ir principus. Ir nusprendžiau, jog tęsiu tai, prie ko esu pratusi, tai ką darydama jaučiuosi gerai, tai kas galimai ir padėjo įvykti šiam stebuklui. Mitybą truputį modifikavau, kilstelėjau angliavandenius iki 50 gramų per dieną (tai leido mėgautis įvairėsnemis daržovėmis, nedideliu kiekiu tam tikrų vaisių), taigi  įtraukiau daugiau naudingų produktų, labiau sekiau tai ką ir kiek valgiau. Stengiausi maitintis kiek įmanoma įvairiau ir kokybiškiau.

Geriau, nei tikėjausi

     Bėgo dienos ir aš nors ir visiškai tikra dėl savo pasirinkimo, vis labiau bijojau pirmojo vizito pas gydytoją. Bijojau, kad mane išbars, pasakys, kad darau „nesąmones“  ir panašiai. Na, juk nemalonu bendrauti su asmeniu nusiteikusiu neigiamai kažkokiu klausimu, nemalonu kartą klausytis „moralo“...

     Tačiau mano nuostabai gydytoja buvo susipažinusi su mažai angliavandenių turinčiomis dietomis ir mano sprendimą palaikė bei „palaimino“! Visą nėštumą domėjosi kaip man sekasi, rekomendavo tikrintis gliukozę bei ketonus. Nuosekliai sekė vaisiaus raidą.

     Nėštumas ėjosi sklandžiai. Vaikelis augo puikiai! Tiesa, puikiai augau ir aš 🤣 Atsakymo KODĖL, kol kas neturiu, bet šį kartą, laukiantis ir laikantis keto, svoris augo žaibo greičiu. Per 20 savaičių, jau buvau padidėjusi 10kg, neužilgo prisidėjo dar 5kg… ir galiausiai buvo visi +20 kilogramų 😅 Atrodo valgiau įprastai, porcijos nedidėjo, naktimis šaldytuvo durelių nevarsčiau, pasislėpusi tortų nekirtau. Tačiau kalorijų neribojau ir nesekiau, koncentravausi į kokybišką maistą.

     Taigi tiek pradėjusi liekna, tiek stora, nėštumą baigiau tokiu pačiu svoriu :D Mano atvėju keto nėštumo metu svorio prieaugio išvengti nepadėjo. Tačiau šį kartą nesirgau nei gestaciniu diabetu, nei preeklamsija, kuri itin kankino laukiantis pirmosios dukrytės. Apibendrinant - savijauta buvo puiki! Buvau tarytum ant sparnų, jokių nemalonių pojūčių, skausmų, nuovargio, nuotaikų kaitos. Jaučiausi labia rami ir stabili. Nevargino pilvuko kietėjimas, kojų ir rankų tinimas. Jėgų taip pat turėjau tiek, kad būčiau galėjusi pasidalinti ir su kitais. Kai viskas buvo taip gera ir lengva, net nepastebėjau kaip greitai pralėkė nėštumas, atrodo ką tik sužinojau, tuomet mirktelėjau ir jau lėkiau autostrada Klaipėda-Kaunas, klinikų link.

Sulaukėm keto-stebuklo

     Na, o Mūsų stebuklas, keto „beibis“ gimė kovo 25-osios naktį ir buvo įvertinta 10-uku! Gimė visiškai sveika, stipri ir graži mergytė. Truputį nerimavau kaip seksis su žindymu. Ligoninėje teko pagulėti ilgokai, COVID19 ir karantinas sujaukė visus planus namo keliauti jau sekančią dieną 😂 Taigi beveik savaitę teko maitintis vien grynais, niekam tikusiais angliavandeniais.Egle ir keto kudikis
     Kad lengviau būtų įsivaizduoti: pusryčiams avižų košė, pietums makaronai, vakarienei perlinių kruopų košė. Arba pusryčiams penkių grūdų košė, pietums blynai, vakarienei grikių košė... Tiek baltymų, tiek riebalų teko ieškoti padidinamuoju stiklu.. 😅  Bijojau kas bus, jei grįžus prie keto maisto, kartu prasidės ir keto gripas, sutriks dar nė neprasidėjusi pieno gamyba. Teko skaityti, kad dažniausiai pienelio gamyba sutrinka dėl elektrolitų ir vandens trūkumo. Taigi, dar gulėdama ligoninėje pradėjau gerti elektrolitus, grįžusi namo tęsiau dar savaitę. Labai džiaugiuosi, kad jokių problemų su pieno gamyba ar trūkumu neturėjau. Taigi planuojančioms žindyti ir pradėti keto, būtinai apsirūpinkite elektrolitais ir suvartokite pakankamai vandens, tai esminis sėkmingo žindymo, pradėjus keto faktorius!
     Na ir pabaigai, noriu pabrėžti, jog visa aprašoma patirtis yra individuali, tad priimkite tai kaip N=1 tyrimą 😉 Tikiuosi, kad mano patirtis atneš daugiau aiškumo ir pozityvumo visoms norinčioms pastoti bei tęsti keto jau laukiant mažylio, o vėliau ir žindant.

 

Egle Ketoavocado

Jei jums patiko šis mano straipsnis, būtinai pasidalinkite su draugais, o jei turite klausimų - drąsiai juos užduokite komentaruose bei Ketogeninės mitybos bloge.

Grįžti į tinklaraštį

6 komentarai (-ų)

http://slkjfdf.net/ – Omlaxaxeb Atecad tbn.huwg.ketoavocado.lt.yvo.px http://slkjfdf.net/

uvuozohacu

Laba diena,
riboju angliavandenius, ketonų rodiklis šlapime – 15. Laukiuosi. Ka apie tai manote?

Irena

Sveiki, prieš nėštumą buvau keto mityboje apie pusę metų. Kai sužinojau kad laukiuosiu keto mityboje išbuvau iki 2-jo mėnesio nėštumo ir paslydau.dabar vėl norėtusi grįžti į keto mitybą, bet nesiseka.Gal galėtute ką nors patarti.
Ačiū už atsakymą

Giedrė

Sveika,
Esu labai susidomėjusi Keto mityba, labai noriu ją pradėti, tačiau dabar laukiuosi. Ar saugu ją pradėti nėštumo metu? Ačiū 🌻

Karolina

Įdomus straipsnis. Norejau paklausti kaip jums buvo su ketonais šlapime? Kaip su medikais snekejote? Nes man vis ju randa ir duoda velniu kad nevalgau angliavandeniu, nors itraukiu kartais vaisius ir retkarciais avizas.

Neringa

Rašyti komentarą