Keto naujoko klausimai (1 dalis)🗺️🧭

 Visi suprantame, kad ketogeninė mityba nėra tiesiog trumpalaikė dieta, o veikiau ilgalaikė sveikatinimosi priemonė. O jei vis dar manote, jog tai eilinė dieta, kviečiu paskaityti mano straipsnį apie dietas. Tad dažnam išgirdus apie keto dietą natūraliai kyla klausimai: kas ta keto? Koks tikslas laikytis keto? Kaip patekti į ketozę? Šiame straipsnyje pabandysiu atsakyti į pagrindinius klausimus ir padėsiu suprasti keto mitybos pagrindus.

Metabolizmas ir biochemija

Kas yra keto?

     Keto – naudojamas kaip žodžių „ketogeninis“, „ketoninis“, „ketogenezė“ trumpinys. Visi šie žodžiai glaudžiai susiję su žmogaus kūno biologiniais, cheminiais ir fizikiniais procesais. Taigi, kitaip nei mums įprastose dietose, šio mitybos protokolo pavadinimas kildinamas ne iš valgomo maisto pavadinimo (kaip yra su grikių dieta, kopūstėlių dieta, Viduržemio jūros dieta), bet iš mūsų organizme vykstančių procesų pavadinimo. Tad galime suprasti, jog ketogeninės mitybos grupėse naujokų dažnai užduodamas klausimas „ar x vaisius, ar y daržovė, ar z produktas yra keto?“ techniškai yra visiškai neteisingas. Atsakymas priklauso tik nuo kiekvieno iš mūsų – kaip mūsų kūnai susidoros su šiuo maistu ir gebės sėkmingai užtikrinti ketogenezės procesą organizme.

Keto – žodžių „ketogeninis“, „ketoninis“, „ketogenezė“ trumpinys. Šie terminai apibūdina biocheminius organizmo procesus.

Kas yra ketogenezė?

     Ketogenezė tai biocheminis procesas, kurio metu žmogaus kūnas gamina energijos šaltinį – ketoninius kūnelius, paprasai vadinamus tiesiog ketonais. Tie, kas jau šiek tiek pažįstami su sveikos mitybos pagrindais, žino, jog mūsų mitybos pagrindą sudaro trys makroelementai – baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Pastarieji du yra skirti aprūpinti kūno energijos poreikius, o baltymai atlieka statybinės medžiagos funkciją, formuoja raumenis, organus bei audinius, dalyvauja daugumoje kūne vykstančių procesų. Nors per pastarąjį šimtą metų įpratome didžiąją dalį energijos gauti iš angliavandenių pagrindo produktų, svarbu suprasti, jog neteisingas šio kuro naudojimas veda prie organizmo hormoninio disbalanso bei sveikatos problemų atsiradimo.

     Pastaruoju metu sparčiai daugėjantys diabeto, širdies bei kraujotakos sistemos problemų atvejai ir kiti sveikatos sutrikimai privertė žmoniją atsigręžti į pirmapradę mitybą. Tie kas jau susipažino su ketogeninės mitybos taisyklėmis supranta, jog būvimas ketozėje (dar vienas terminas nurodantis, kad kūne vyksta ketogenezės procesas) yra visapusiškai naudingas mūsų organizmui.

Kodėl turėtume siekti ketozės?

     Šis energijos šaltinis kur kas stabilesnis, lyginant su energija gaunama iš angliavandenių. Dėl šios priežasties nepatiriame stiprių energijos šuolių, kontroliuojame cukraus bei insulino lygį kraujyje. Prisiminkite kaip atrodo vaikai pavalgęs saldumynų -  daugelis jų pradeda „lipti sienomis“ dėl energijos antplūdžio. Suaugusį žmogų padidėjęs cukraus lygis kraujyje veikia identiškai – kūnas išreiškia norą fizinei veiklai ar kitam energijos panaudojimui. Nepatenkinus šio reikalavimo į pagalbą skuba insulinas, kurio pagalba ši perteklinė energija sukaupiama glikogeno bei riebalinių atsargų pavidalu. Dėl šių elementų pastovaus svyravimo organizme ne tik išderiname organizmo funkciją efektyviai naudoti ir kaupti energiją, bet ir sudarome prielaidas nuotaikų kaitai, nekontroliuojamam alkiui ir iš jo kylančiam pykčiui. Ilgainiui sutrinka ir kognityvinės funkcijos – krenta darbo kokybė, dėmesio koncentracija, atsiranda pastovus nuovargis ir priklausomybė nuo greitos energijos – cukraus.

     Nuspręsdami neduoti kūnui energijos cukraus (gliukozės) pavidalu, privedame jį prie ketogenezės slenksčio, nelieka nieko kito, tik pradėti naudoti riebalus kaip pagrindinį energijos šaltinį. Kaip žinia, daugelis mūsų riebalų turime prikaupę ilgam laikui – taigi, patekdami į ketozę sukuriame precedentą panaudoti mūsų riebalų sankaupas energijai gauti.

     Dar viena ne ką mažiau svarbi būvimo ketozėje nauda – uždegiminių procesų eliminavimas. Kaip žinia, mūsų kūnai sukurti taip, kad reaguotų į problemas ir sukeldami uždegimą jas eliminuotų (pvz: peršalus ar susižeidus), tuomet uždegimas nuslopinamas ir grįžtame į normalią būseną ir gerą savijautą. Išbalansuota hormonų veikla bei netinkamas maisto produktų pasirinkimas šias dvi organizmo funkcijas sutrikdo bei sukuria sąlygas nepertraukiamiems uždegiminiams procesams. Perdirbtas maistas, netinkamas maistinių medžiagų kombinavimas, milžiniški pridėtinio (perteklinio) cukraus kiekiai neigiamai veikia ne tik mūsų žarnyną, mikrobiotą, ląstelių mitochondrijas, bet ir savijautą bei, žinoma, imunitetą.

     Pasirinkdami sąmoningai patekti į ketozę patiriame visas jos naudas ir vedame organizmą į sveikatingumą, gerą fizinę ir mentalinę savijautą. O pasiekus visapusį balansą pradeda tirpti nebereikalingos riebalų sankaupos, mažėja apimtys ir svarstyklių parodymai.

  • Stabili energija

  • Mentalinė sveikata

  • Hormoninis balansas

  • Galimybė efektyviau panaudoti riebalų sankaupas

  • Uždegiminių procesų eliminavimas

  • Imuniteto stiprinimas

Kaip patekti į ketozę?

     Paprastai tariant mūsų kūnas pirmiausiai energiją gauna iš maisto kurį suvalgote. Kaip jau žinome, angliavandenių makroelementas pasisavinamas greičiausiai, o jų įsisavinimas prasideda jau burnoje!

     Jeigu kurį laiką nevalgysime angliavandenių, sekantis labai greitai pasiekiamas energijos šaltinis – angliavandenių sankaupos glikogeno pavidalu mūsų raumenų skaidulose bei kepenyse. Jei kurį laiką nepildysime šių sankaupų jos išseks ir kūnas pradės ieškoti kitų energijos šaltinių.

     Ilgiau neduodami organizmui angliavandenių trumpam sukeliame šoką: kartu su glikogeno sankaupų sumažėjimu netenkame didelio kiekio perteklinio vandens, o su juo druskų ir elektrolitų. Prisiminkite, jog pradedant kiekviena kelionę į ketozę norime užtikrinti pakankamą kiekį vandens, natrio (arba paprastos druskos), kalio bei magnio.

     Drąstiškai sumažinus ar eliminavus iš mitybos raciono angliavandenius, pagaliau sudarome prielaidas kūnui panaudoti riebalų sąskaita sukauptą energija. Nors šio naudojimo efektyvumas labai priklauso nuo kiekviena individo gyvenimo būdo, tačiau dažniausiai pačioje pradžioje kūnas nebūna prisitaikęs prie ketonų energijos – didelį kiekį šio kuro pašaliname kvėpuodami, prakaiduodami bei šlapindamiesi. Kadangi energijos nepanaudojame, galime jausti šiokį tokį trumpalaikį silpnumą bei nuovargį. Tačiau neišsigąskite – duodami organizmui daugiau riebalų iš maisto, skatinate ketogenezės efektyvumą, o ilgainiui tiek maisto riebalai, tiek sankaupų riebalai bus deginami ir naudojami energijai vienodai efektyviai.

Nepastovi energija iš angliavandenių 👉 menkas nuovargis apribojus angliavandenius 👉 prisitaikymas prie riebalų energijos 👉 gera savijauta ir pastovus energijos lygis

     Būtent šios indikacijos jums padės suprasti kad jau patekote į ketozę. Kitas efektyvus būdas – kraujo ketonų matuoklis, tačiau pradedant šią kelionę tikrai galite apsieiti ir be jo. Natūralu, kad pradžioje dėl žinių lygio dažniau pateksite ir iškrisite iš ketozės, dėl to po keletos bandymų galėsite sėkmingai įvertinti savijautos pokyčius ir nenaudojant jokių įrenginių pasakyti, jog esate ketozėje

Laukite tęsinio

Antroje straipsnio dalyje pabandysiu atsakyti į keto naujokams kylančius klausimus: kiek valgyti, ką valgyti ir kada valgyti norint laikytis keto mitybos?

Jums taip pat gali patikti Å¡ie mano straipsniai:

Įveikta priklausomybė nuo maisto!🙌

Ketogeninė mityba vaikams - ką reikėtų žinoti?🥑🧒🍃

 

 

KetoAvocado

KetoAvocado Marius

Jei patiko šis straipsnis, būtinai pasidalinkite juo su draugais ir padėkite KetoAvocado paskleisti žinutę apie sveiką mitybą!

Na, o jei norėtumėte, kad KetoAvocado pasirūpintų jūsų sveikata, suteiktų visas konsultacijas bei individualią mitybos programą, kviečiu užpildyti anketą:

Grįžti į tinklaraštį

1 komentaras

Sveiki,noriu numesti svorio ir būti lengvesnė ir norėčiau sužinoti kaip ir nuo ko pradėti jūsų mitybą.

Kristina

Rašyti komentarą