Inkstų sveikata ir ketogeninė mityba (1 dalis)🩺

     Kaip žinia, internete bei medijose sklando nemažai informacijos apie ketogeninę mitybą, kuri ne visada yra iki galo teisinga. Nors absoliuti dauguma ketogeninę mitybą šmeižiančių teiginių kyla iš mažo patikimumo tyrimų (ypač mažos trukmės arba epidemiologinių) arba „ekspertų“ komentarų. Kaip daktaras iš „CSI Nju Jorkas“ yra pasakęs: kame yra šviesos ten ir šešėlių esti.

Kitaip tariant, kiekvienoje tiesoje yra kažkiek melo, o kiekviename mele krislelis teisybės. Taigi, pristatau teiginį:

"Su keto mityba susigadinsime inkstus!"

     Kadangi teiginys gana drąsus ir liečiantis gana reikšmingą kūno organą, geriau ne spėlioti, o ištirti kas dėl ko ir su kuo. Pradėkime nuo mokslo, nes čia pradėti visada geriausia. Puiki mokslinės literatūros apžvalga buvo atlikta gydytojo urologo José Carlos Souto, kuris dar nuo 2011 metų savo pacientams taiko angliavandenių ribojimo praktiką. Visą daktaro pranešimą konferencijoje rasite čia, o dabar einam prie teiginių.

     Pacientai turintys chroninę inkstų ligą įprastai turi problemų šalinant įvairias medžiagas iš organizmo, įskaitant ir tas, kurios susidaro vykdant baltymų apykaitą (šlapalas, amoniakas, šlapimo rūgštis, kreatininas). Taigi, teiginys, jog žmonės turintys šį sveikatos sutrikimą, negali laikytis daug baltymų turinčios dietos – teisingas.

TAČIAU – mažai angliavandenių turinti mityba (pvz: keto) NĖRA turinti daug baltymų (nors ir gali būti, laikantis neteisingai). Kadangi laikantis blogai sumodeliuotos ketogeninės mitybos, šis teiginys gali būti teisingas, daktaras Souto siūlo įvertinti viską taip, lyg keto dieta būtų turinti daug baltymų

Puikiai situacijai atspindėti tinkanti alegorija – lėtinę širdies ligą turintis pacientas negali užsiimti didelio intensyvumo fiziniu krūviu ir apkrauti negaluojančios širdies. Tačiau teigti, jog bet koks krūvis yra blogas širdžiai – loginė klaida.

Silpna širdis = maža tolerancija fiziniam krūviui, tačiau fizinis krūvis nesukelia lėtinės širdies ligos.

Lygiai ta pati situacija ir su mūsų šiandien aptariamais inkstais:

Negaluojantys inkstai = maža tolerancija dideliam baltymų kiekiui, tačiau didelis baltymų kiekis nesukelia inkstų ligos. Žinoma tam patvirtinti galime naudoti aukščiausio patikimumo mokslinį įrodymą (klinikinį atsitiktinių imčių tyrimą), su kuriuo negalės ginčytis net jus prižiūrintis gydytojas.

Mokslas, mokslas ir dar kartą mokslas

     Vieną iš tyrimų atliko ir dar 2010 metais paskelbė Amerikos Dietetikos Asociacija. Jo pavadinimas lietuviškai skamba maždaug taip: „Inkstų funkcijos pokyčiai, susiję su ilgalaikiu svoriu metimu, asmenų turinčių pilvo srities nutukimą, laikantis angliavandenius ribojančios bei daug angliavandenių turinčios dietos.

tyrimas keto mityba ir inkstai

Trumpai aprašant tyrimą paminėsiu dėmesio vertą informaciją:

 • Tyrimas atliktas su 68 dalyviais (vyrais bei moterimis).
 • Visi dalyviai pasižymėjo pilvo srities nutukimu ir nei vienas neturėjo sutrikusios inkstų funkcijos.
 • Atsitiktine tvarka dalyviams buvo priskirta laikytis tokio paties kaloringumo dietų: arba turinčios labai mažai angliavandenių arba turinčios daug angliavandenių.
 • Labai mažai angliavandenių turinčią mitybą sudarė: 4% angliavandenių (14g), 35% baltymų (124g) ir 61% riebalų (99g).
 • Daug angliavandenių turinčią dietą sudarė: 46% angliavandenių (162 g), 24% baltymų (85 g) ir 30% riebalų (49 g)
 • Tyrimo trukmė – vieneri metai.

Tyrimo išvada:

Šis tyrimas pateikia preliminarius įrodymus, jog ilgalaikis svorio metimas laikantis mažai angliavandenių turinčios dietos neturi neigiamos įtakos inkstų veiklai, lyginant su daug angliavandenių turinčia dieta, nutukimą bei normalią inkstų funkciją turintiems žmonėms.

Jei planuojate su šiuo tyrimu eiti pas savo gydytoją – visą publikaciją rasite čia.

Trūksta įrodymų?

     Kad nesakytumėte, jog čia trumpas, TIK vienerių metų tyrimas ir, kad reikia daugiau įrodymų, galime jų paieškoti. „Dieta ir inkstų liga didelės rizikos individams turintiems antrojo tipo diabetą“. Tyrimą parsisiųsti galite čia.

tyrimas keto mityba ir inkstai

Tyrimo detalės:

 • Stebimasis tyrimas (observational trial)
 • Dalyvavo 6213 pacientai turintys II tipo diabetą, tačiau neturintys padidėjusia albumin žymenų šlapime
 • Dalyviai stebėti nuo 2002 iki 2008 metų.

Apžvelkime studijos turinį:

tyrimas keto mityba ir inkstu sveikata

     Trumpai tariant lentelė rodo kaip konkretus nepriklausomas faktorius (Independent Variable) veikia šlapimo tyrimo rezultatus. Kairėje faktorius – dešinėje rezultatas. „Positive“ ir „negative“ išversti turbūt nereikia.

     Atkreipkite dėmesį į trečiąją eilutę „Animal protein“, lietuviškai reiškiančią gyvūninės kilmės baltymus. Tai bene labiausiai dėmesio susilaukiantis, vegetarų bei veganų demonizuojamas, makroelementas. Pasak tyrimo duomenų, tie, kas vartojo daugiau gyvūlinės kilmės baltymų turėjo mažesnę riziką įgyti inkstų ligą. Tiesą sakant vieninteliai du kintamieji maisto faktoriai, turintys neigiamą įtaką šių pacientų inkstų funkcijai – daug angliavandenių turintis maistas ir riebaluose keptas greitas maistas/užkandžiai (6 ir 7 eilutės).

Dar įrodymų?

tyrimas keto dieta ir inkstai

     Šitas straipsnis patiktų ANTI-ketuoliams ir kitiems kovotojams su keto suteikiamomis naudomis sveikatai. Patiktų dėl ko? Pavadinimas skamba maždaug taip: „Didelis suvartojamų baltymų kiekis  siejamas su padidėjusia širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika, bet ne inkstų funkcijos sutrikimais“. (Greičiausiai straipsnio, su deramu pavadinimu nebūtų leidę publikuoti)

     Tai yra epidemiologijos tyrimas, kuriame labai atidžiai reikėtų vertinti visus duomenis dėl nereikšmingų santykinių dydžių (kaip žinia, save gerbiantys mokslininkai nepripažįsta rizikos santykio rodiklio mažesnio nei 2.0 ir teigia, kad tai “duomenų triukšmas“). Tyrimas truko ilgiau nei 6 metus ir jame dalyvavo daugiau nei 8600 dalyvių. Taigi, skirkime šiam straipsniui dėmesio:

     

grafikas keto mityba ir inkstaigrafikas keto mityba ir inkstai

     

     Iš diagramos D matome, jog inkstų funkcijoje neįžvelgta reikšmingų pokyčių, nepriklausomi nuo suvartojamų baltymų kiekio. Tuo tarpu B diagramos išvada dar „geresnė“ ne-ketukams. Atvaizduojamas visų mirtingumo atvejų (all-cause mortality) rizikos santykis parodo, jog didesnis baltymų kiekis mityboje lemia mažesnį mirštamumą (iš esmės visiškai atvirkščiai negu pavadinime). Nors ieškant argumentų už keto mitybą, šis straipsnis puikiai tinka, tačiau vadovautis juo dėl jo pobūdžio šiek tiek neadekvatu, tad perskaitėm ir pamirštam. Važiuojam toliau..

Dar vienas YPATINGAS straipsnis

     Ypatingas jis tuo, jog ko gero šiai dienai tai yra vienintelis atsitiktinės imties klinikinis tyrimas (randomized clinical trial), kurio metu buvo taikoma daugiau baltymų turinti dieta žmonės, su jau išsivysčiusia inkstų liga. Buvo taikoma mityba, kurios metu angliavandenių suvartojimas buvo dvigubai sumažintas, o baltymų kiekis nepakitęs. Šio tyrimo metu taip pat buvo atliekamos kelios kitos intervencijos – sumažintas geležies ir padidintas polifenolių kiekis racione – dėl to negalime tiksliai pasakyti, kuris faktorius kiek prisidėjo prie rezultatų. Kontrolinė grupė laikėsi standartinės mažai baltymų turinčios mitybos (0,8 g/kg), kuri įprastai taikoma pacientams su inkstų sutrikimais (taip, 0,8 g yra mažai). Tyrimą galite rasti čia.

straipsnis

 • 191 diabetu sergantis dalyvis
 • Kreatinino rodiklio vidurkis 1,8 mg/dl. Reiškia silpną arba pažengusią inkstų ligą.
 • Naudota atsitiktinė dalyvių imtis paskirstant dietas
 • Tyrimas vykdytas 3,9 metų
 • Galutinis taškas iki kada stebėti dalyviai – kreatinino padvigubėjimas (progresavimas į dializę arba mirtį)
 • Daugiau baltymų turinčioje mityboje baltymai sudarė 25-30% raciono

grafikas

     Tyrimo išvados pritrenkiančios – 19% absoliutinis mirties rizikos sumažėjimas. Verta paminėti, jog įprastai, žmonėms vartojant statinius šių rizikų prevencijai, kalbame apie 1% absoliutinį efektyvumą.

     Fenomenalu, kad tyrimo išvados prieštarauja oficialioms rekomendacijoms: siūloma sumažinti angliavandenių vartojimą, valgyti pakankamai baltymų ir net vartoti vyną (taip, tyrimo metu gauta 5-10 % energijos iš etanolio).

Na ir šį tą aktualaus..

publikacija

     2020 metų tyrimas, pavadinimu „Labai mažo kaloringumo ketogeninė dieta: saugus ir efektyvus būdas svorio metimui pacientams turintiems nutukimą ir silpną inkstų veiklos sutrikimą“, teigia, jog 27,7% pacientų pranešė apie pagerėjusią kondiciją po dietos taikymo. Mitybos racione buvo vartojama net 1,4 g baltymų kiekvienam kūno kilogramui! Tyrimą galite rasti čia ir pasidaryti savo išvadas patys.

Apibendrinant viską:

     Ketogeninės mitybos racione naudojamų baltymų kiekis ne tik, kad nesukelia inkstų ligos ar kitų negalavimų, bet ir galimai yra naudingas sprendžiant šią problemą. Žinoma, daugiau tyrimų reiktų atlikti ieškant argumentų ketogeninę mitybą naudoti gydymo tikslais, tačiau šiai dienai turimų aukšto patikimumo mokslinių įrodymų užtenka, tam, kad paneigtume ANTI-KETUOLIŲ bei vegetarų teiginius apie keto mitybos žalą inkstams dėl didelio baltymų kiekio racione.

Bet nugarą kažkam vis tiek skauda...

Tai tikrai nėra viskas ką norėčiau papasakoti nugaros/inkstų skausmo tema, tad būtinai praneškite man, kad norite antros dalies!

marius ketoavocado

KetoAvocado

 

P.S. galiu pasufleruoti tiek, kad laikantis gerai subalansuotos ketogeninės mitybos pagal specialistų paruoštą planą nei kiek neprisidedate prie inkstų sveikatos pabloginimo.

Na, o jei norėtumėte informacinio pobūdžio kokybiško individualaus ketogeninės mitybos plano, kviečiu užpildyti anketą, kurią rasite čia:

 

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą