Apie dėmesio sutrikimus bei hiperaktyvumą (ADHD)

     Artėja Rugsėjis, kai vaikai grįš į mokyklą, o tėvams tai taip pat nelengvas metas. Ypač tiems, kurių vaikai turi aktyvumo ar dėmesio sutrikimų. Dažnu atveju identifikavus vaikui ADHD simtomus net nesvarstant alternatyvų siūlomas medikamentinis gydymas, nepaisant to, kad egzistuoja svarių įrodymų, jog maistas ir su juo gaunami mikroelementai turi milžinišką įtaką šiems elgesio sutrikimams. 

     Yra žinoma, jog kai kuriais atvejais vaikai turi genetinį polinkį į mokymosi bei elgesio sutrikimus, o kitais atvejais šie sutrikimai atsiranda raidos eigoje. Tačiau būtina suprasti, jog abu atvejus galima paaiškinti epigenetikos mokslu, kuris nustato, kaip aplinkos įtaka veikia mūsų genus. Techniškai mums ne tiek turėtų rūpėti kada buvo padaryta įtaka vaiko genetikai (įsčiose nėštumo metu ar prie pietų stalo), kiek tai, kaip galėtume pataisyti situaciją. Kiekvienas žmogus turi savitą biochemiją, sąlygojančią gana įvairius mitybos poreikius, o jų veikimą galima išanalizuoti tiek darant tiesioginius tyrimus (kurie Lietuvoje gana riboti), tiek analizuojant mikroelementus, kurių apykaitai šie biocheminiai elementai turi įtaką. Šiame straipsnyje sužinosite kokie biocheminiai elementai ir maistinių medžiagų disbalansai veda į tokį elgesį, kuriuo pasižymi ADHD vaikai.

piliules ir vaistai

     Šiam straipsniui buvau įkvėptas po 2018-ais metais organizuotas Velšo Tyrimų Instituto (Walsh Research Institute) bei Natūralios Sveikatos Tyrimų Instututo (Natural Health Research Institute) pranešimas, kuriame daktaras Vilijamas Velšas (William J. Walsh) pristatė savo daugiamečių tyrimų rezultatus. Pranešėjas yra chemijos inžinerijos daktaras bei Amerikos Mitybos Koledžo narys (American College of Nutrition). Daktaras Velšas vienas iš labiausiai pasaulyje gerbiamų ir pripažįstamų šios srities specialistų, o jo mitybos programomis naudojasi ne tik dėmesio sutrikimų turintys vaikai, bet ir profesionalūs atletai (NBA, MBL). 

Diagnozė

     „Kas jūs tokie, kad nustatytumėte savo vaiko diagnozę?“ Šį klausimą greičiausiai užduos dažnas ir žinoma – kaip aš be atsakymo.. Kai turite su vaiku problemų ir keliaujate pas specialistą – psichiatrą, psichoterapeutą, neurologą – dažniausiai negalite atvaizduoti vaiko elgesio ir leisti specialistui savo akimis nuspręsti apie diagnozę. Šiems elgesio sutrikimams nustatyti, specialistai neatlieka kraujo, šlapimo ar kitų tyrimų. Geras specialistas gali naudoti dirbtinai sumodeliuotas situacijas siekiant specifinio vaiko elgesio, tačiau šis metodas dažnai nepasiteisina. Nors nedrįstu absoliutinti ir kategoriškai teigti, jog specialistai klysta, tačiau nuspręskite patys.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimų tipai:

 1. Nedėmesingumas
 2. Hyperaktyvumas – impulsyvumas
 3. 1 ir 2 kombinacija

Elgesys būdingas aktyvumo ir dėmesio sutrikimų (ADHD) turintiems vaikams

 • Epizodiniai įniršio-pykčio protrūkiai (pasireiškia 50% atvejų)
 • Opozicinis/protestuojantis elgesys (35% atvejų)
 • Elgesio sutrikimas, kai laužomi daiktai, puolama muštis (angl. Conduct disorder) (20% atvejų)
 • Antisocialus elgesys, emocijų nesupratimas ir polinkis į sociopatiją (4% atvejų)

     Nepriklausomai nuo turimų įgudžių ir patirties, tiksliausią diagnozę galima sudaryti pagal sutrikimo aprašą pateikiant klausimus ir įvertinant atsakymus. Jei manote, kad nesugebėsite naudodami sutrikimo aprašą sėkmingai identifikuoti ar jūsų vaikas turi ar neturi konkrečius elgesio sutrikimus, rekomenduoju pasikabinti šią diagnozę identifikuojančių veiksnių sąrašą ant šaldytuvo ir laukti „AHA“ momento. 

Bet nereikia išsigąsti

     Nors iš keto mitybos fanų bendruomenės narių komentarų susidariau įspūdį, jog mada dėmesio sutrikimus gydyti medikamentais pas mus dar neatkeliavo, o dauguma tėvų problemą sprendžia reguliuodami vaikų užimtumą bei laiką prie žydrųjų ekranų, viskas yra dar paprasčiau! 
     Daktaras Velšas atliko begalę laboratorinių kraujo tyrimų ir turi bene plačiausią pasaulyje kompleksinių duomenų bazę pradedant nuo nusikaltėlių, baigiant paauglių bei mažamečių kraujo rodiklių parodymais. Apibendrinus visų elgesio bei dėmesio sutrikimų turinčių pacientų bei tyrimų dalyvių duomenis nustatyta šie cheminių elementų disbalansai: 

 • Vario (Cu) perteklius (68%)
 • Nepakankamas ceruloplazmino kiekis (92%)
 • Išsisėmęs cinkas (96%)
 • Metilacijos sutrikimai (angl. Methylation disorder) (55%)
 • Pirolių sutrikimai (Pyrrole Disorder) (30%)
 • Malabsorbcija (11%)

     Varis ir cinkas – elementarūs ir kasdieniai mūsų mitybos elementai. Kadangi už vario bei kitų metalų pašalinimą iš organizmo atsakingas proteinas metalothioneinas (angl. metallothionein), o jo apykaita tiesiogiai susijusi su cinku, tai padaro šiuos elementus vieną nuo kito priklausomu. Būtent vario ir cinko santykis yra svarbi reikšmė vertinant su dėmesio bei aktyvumo sutrikimais susijusias situacijas. Pasak šaltinio, šis santykis turėtų būti 0.8-1.0 ribose. 

     Ceruloplazminas – dar vienas rodiklis, susijęs su variu bei jo išnešiojimą po organizmą. Sumažėjusi jo koncentracija gali signalizuoti įvairias infekcijas, kepenų cirozę, uždegimus ir nėštumą, o padidėjimas – hepatitus, celiakiją, malabsorcijos sindromą. Pastarasis identifikuotas vienam iš dešimties ADHD turinčių paciento, tad dažnu atveju ne malabsorbcija, o vario apykaita yra pagrindinė sutrikimų priežastis. 

     Metilacijos bei pirolių sutrikimai nustatyta atitinkamai vienam iš dviejų bei vienam iš trijų atvejų, tačiau šiuos sutrikimus identifikuojančius rodiklius Lietuvoje ištirti yra gana sudėtinga, o ir pasekmės-priežasties ryšys nėra aiškiai apibrėžtas, tad grįžkime prie viso ko kaltininko – vario. 

Varis

     Kaip ir supratote, pagrindinė problema ne tai, kad gaunami per daug šio mikroelemento su maistu, bet tai, kad dėl tam tikrų priežasčių sutrikusi jo apykaita organizme. Išvengti vario vartojimo su maistu būtų gana sudėtinga tiek laikantis ketogeninės mitybos, tiek propaguojant bet kokią kitą į sveikesnį gyvenimo būdą orientuotą mityba. Čia galite rasti rekomenduojamas paros normas vario suvartojimui. Jei manote, kad kasdien sunkiai surenkate reikiamą šio mikroelemento kiekį, štai produktų sąrašas, kuriuose rasite vario:

100g produkto:                    Vario, mg

Jautienos kepenys                   14,6

Austrės                                       4,4

Sezamo sėklos                           2,5 

Anakardžio riešutai                     2,2

Juodas šokoladas >75%            1,8

Šitake grybai                               0,9 

Tofu sūris                                    0,4

Saldžios bulvės                          0,3

Avinžirniai                                   0,4

Lašiša                                         0,3 

Avokadas                                    0,2

     Jei laikotės gerai sumodeliuotos ketogeninės mitybos dėl surenkamo vario kiekio neturėtumėte turėti problemų, o jei kiekis gerokai pranoksta rekomenduotiną paros normą, greičiausiai sunerimti taip pat nereiktų, nes proteino metalothioneino pagalba jo perteklius turi būti sėkmingai pašalinamas iš organizmo. 
     Nors trumpalaikes vario pertekliaus pasėkmes sunku įvertinti laiko perspektyvoje, tačiau yra žinoma, jog dideli šio metalo kiekiai orgnizme neigiamai veikia dopamino - laimės hormono, lygį. 

Varis virsta norepinefrinu

     Štai taip, dalyvaujant variui laimės hormonas tampa įtampos bei streso hormono pavadinimu žinomu norepinefrinu (noradrenalinu). Tiek dopamino trūkumas (arba neveiklumas) tiek norepinefrino bei adrenalino perteklius yra ADHD sutrikimų požymiai. 

Cinkas

     Ženkliai sumažėjusia cinko koncentracija pasižymėjo daugiau 96% aktyvumo bei dėmesio sutrikimais pasižyminčių klientų bei tyrimų dalyvių, tad ko gero drąsiai galime teigti, jog „čia šuo ir pakastas“. Kaip minėjau aukščiau, cinkas daro įtaką vario bei kitų metalų apykaitai, dėl to neužtikrinant pakankamą kiekį šios medžiagos galime susidurti su ADHD simptomais. 
     Trumpam pamirškite mokslą ir prisiminkite save kritinėse situacijose: ar neatpažįstate savo elgesyje ADHD simtomų? Trumpalaikiai pykčio bei įniršio priepoliai, dėl kurių vėliau gailitės? Noras atsiriboti? Galbūt depresyvios mintys? Ypatingas noras maištauti prieš sistemines taisykles bei normas? Žinoma galite tai nurašyti charakteriui arba mėnulio fazėms.. bet galite peržvelgti savo maisto dienoraštį ir įvertinti suvartojamo vario bei cinko kiekius. Garantuoju – nustebsite. 

     Rekomenduojamos cinko paros normos svyruoja tarp 8 ir 14 mg per dieną, priklausomai nuo amžiaus ir lyties, tačiau saugiu kiekiu laikoma 40mg per parą. Tiek cinko tiek vario tikslų poreikį galima nustatyti tik įpatingai sudėtingais biocheminių elementų tyrimais, tačiau iš turimos informacijos įvairovės galima daryti prielaidą, jog oficialiai nustatytos rekomenduojamos normos YPAČ saugiose ribose. Atliktai tyrimai rodo, jog 10 metų kasdien vartojant 100mg cinko padidino prostatos vėžio riziką, o suvartojus 450mg per kartą galite ženkliai numušti geležies lygį kraujyje (taip pat kaip ir vario). Pats daktaras Velšas viename iš interviu teigia, jog kasdien vartoja po 100mg nes tai yra jo kūnui reikalingas kiekis. Tačiau savo moksliniame pranešime perspėja, kad cinko papildo kiekiai turėtų būti didinami palaipsniui, o vario ir cinko santykiui subalansuoti gali prireikti nuo 6 iki 12 savaičių.

100g produkto                  Cinko, mg

Kviečių gemalai                    16,9 

Saulėgrąžos sėklos              10,2 

Virta jautiena                          7,8 

Keptas jautienos faršas         6,3 

Virta kiauliena                        6,3 

Ėriena                                    5,8

Jautienos kepenys                5,2

Goudos sūris                         3,9 

Chia sėklos                            3,5 

Migdolai                                 3,1

      Nors kaip ir vario, taip ir cinko yra gausu įvairiuose maisto produktuose, tiek tuose, kurie tinkami keto mitybai, tiek netinkamuose, tačiau valgant gerai subalansuotą maistą tikrai galite užtikrinti šių medžiagų balansą. Žinoma, jei jaučiate, kad vario kiekiai gaunami su maistu gerokai pranokstą cinko, galite pavartoti cinko papildus. Kad būtumėte dar labiau užtikrinti, prieš priimant sprendimą sau ar savo vaikui, galite pasidaryti kraujo tyrimus ir įsivertinti šių mikroelementų koncentraciją. Vario bei cinko tyrimų kainos panašios ir priklausomai nuo klinikos juos išsitirti kainuos apie 40€. 

Daugiau detalių iš dr. Velšo pranešimo

     Tipiniai dėmesio sutrikimo (nedėmesingumo) biocheminiai rodikliai

 • Mažas dopamino aktyvumas
 • Vario perteklius
 • Mažas GABA aktyvumas (vienas iš dviejų svarbiausių neurotransmiterių)
 • Cinko trūkumas

     Daktaras Velšas šiems simptomams gerinti siūlo pagerinti dopamino nervo galūnėlių reabsorbciją (angl. Reuptake) ir skatininti GABA sintezę naudojant metioniną (amino-rūgštis), cinką bei vitaminą B6. Puikūs šių mikroelementų šaltiniai – visi gyvulinės kilmės baltymai (jautiena, paukštiena, tunas ir kt.). Terapiją taip pat papildoma tokiais antioksidantais vitaminas C ir E bei selenu. 

Rekomenduojamos normos:

 • Varis 80-100 mcg/dL
 • Cinkas 100-120 mcg/dL
 • Histaminas 40-70 mcg/dL
 • Cu/Zn santykis 0.8-1.0

Tipiniai hyperaaktyvumo biochemiiniai rodikliai

 • Perteklinis norepinefrino bei adrenalino receptorių aktyvumas
 • Vario perteklius
 • 8% atvejų hipermetiliacija (angl. Overmethylation)

     Daktaras Velšas siūlo sumažinti norepinefrino bei adrenalino neurotransmisiją bei normalizuoti vario kiekį serume ir cinko kiekį plazmoje. Tam puikiai padeda cinkas, vitaminas B6, o GABA veikia kaip raminantis neurotransmiteris, neutralizuojantis perteklinį norepinefriną. Esant hipermetiliacijai papildomai siūlomi folatai bei B12, tačiau svarbu prieš tai išsitirti histaminą bei įvertinti šio sutrikimo priežastis. Paprastai terapija gali užtrukti nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių, o pirmosiomis dienomis gali pasiraikšti truputį didesnis hiperaktyvumas, kuris pirmos savaitės pabaigoje normalizuojasi. 

Oficialūs tyrimai, patvirtinantys rekomendacijas

Walsh, et al. Physiology & Behavior, 82:835-839 (2004)

 • 207 dėmesio sutrikimų turintys dalyviai
 • Nustatytas biocheminių elementų disbalansas ir skirta mitybinė terapija 
 • Fizinių užpuolimų ir turto niokojimo dažnumo sumažėjimas lyginant prieš ir po terapijos 

Hambly J, Francis K, Walsh W, Haywood A, et al. (2017). Micronutrient therapy for violent and aggressive male youths; An open-label trial. Child and Adolescent Psychopharmocology. 1-10

 • Kolaboracija su GriCollaboration by Grifit Universitetu bei dr. K. Francis
 • 32 fiziniškai smurtaujantys berniukai nuo 4 iki 14 metų amžiaus
 • Naudoti standartiniai psichoterapeutų naudojami instrumentai įvertinti mokymosi galimybes bei dėmesingumą (CAS, MOAS, MHQoL, PedsQL) 

       Rezultatai

 • Visi matavimai parodė didelį efektyvumą
 • Sumažinti smurto protrūkiai, rodiklis p <0,001 nurodo atsitiktinumo tikimybę.
 • Maža šalutinių efektų rizika (nevartoti vaistai)
 • Pakartojo 2004-ųjų metų tyrimo rezultatus.

ADHD rekomendacijos, kurias pateikia dr. Velšas

 • Visų pirma laboratoriniai kraujo tyrimai
 • Mitybinė terapija sureguliuoti biochemijai
 • Medikamentinis gydymas – paskutinėje vietoje.

Trumpas KetoAvocado komentaras

     Nors įprasti kovos su dėmesio bei aktyvumo sutrikimais metodai, kaip fizinis užimtumas ir dienotvarkė veikia puikiai, labai svarbu atsiminti, jog visa ko pradžia yra maistas. Nors dauguma detalių tyrimų mūsų šalyje yra sunkiai prieinami, o apie kai kuriuos mūsų tyrimo laboratorijos net negirdėjusios, labai svarbu kasdienėje mityboje užtikrinti būtiniausių maistinių medžiagų kiekius. Būtent gyvulinės kilmės baltymų šaltiniai pasižymi visų būtinųjų medžiagų buvimu ir gali padėti užkirsti kelią tokiems elgesio sutrikimams kaip ADHD. Kita vertus – didelį oksidacinį stresą keliantys maisto produktai - vaisiai bei saldumynai, situaciją blogina ir tikrai neprisideda prie vaiko ir šeimos gerovės užtikrinimo.

Valgykime skaniai ir būkime sveiki! Tam puikiai tinka keto mityba, o KetoAvocado jums padės ;)

Marius Ketoavocado

KetoAvocado

Grįžti į tinklaraštį

1 komentaras

Vertimas ir ketoavocado komentaras yra visiška nesąmonė. Veikia puikiai dienotvarkė ir fizinis užimtuas? Briedas. Nei jūs esat susidūrę, nei apskirtai suprantat kas yra adhd.

Nbhbb

Rašyti komentarą