Baltymų dieta: ar tikrai tai yra sveikesnis pasirinkimas?

Baltymai yra gyvybės pagrindas. Mūsų kūnai pagrinde sudaryti iš šio makro-elemento ir jei mitybos racione neturėtume kokybiškų baltymų šaltinio, ko gero mūsų gyvenimo kokybė stipriai suprastėtų. Tačiau ar galima valgyti vien tik baltymus? Ar yra argumentų rinktis būtent baltyminę mitybą, o ne labiau subalansuotą dietą?

Maistinių medžiagų prasmė

Kaip jau žinote, o jei nežinote – priminsiu: visos maistinės medžiagos, tiek makro-elementai, tiek mikro-elementai turi dvi paskirtis. Nežinia, kuri iš jų svarbesnė, tačiau, kūnui reikia:

  • Statybinių medžiagų audinių formavimui ir atnaujinimui
  • Energijos visiems šiems statybos darbams atlikti bei fiziniams bei kognityviniams gebėjimams palaikyti

Taigi, prieš renkantis mitybos formą, būtina užtikrinti, kad abi šios funkcijos būtų sėkmingai įgyvendintos. Grįžtant prie mitybos pagrindų, galima paminėti, jog kalbant apie maistines medžiagas išskiriamos būtinosios. Tai yra: devynios aminorūgštys gaunamos iš baltymų bei dvi riebalų rūgštys gaunamos iš riebalų. Visa kita, buitiškai tariant yra kuras, kurį mūsų kūnas naudoja visiems kūno procesams bei kasdieniams darbams atlikti.

Mitybos prasmė

Techniškai valgymo prasmė neturėtų būti alkio patenkinimas. Turime valgyti taip, kad alkis mūsų nekankintų, nes kai jis jau užpuola... sunku kažkam ir atsispirti. Tada jau nesvarbu ar laikomės baltymų dietos ar „sveikos mitybos“ ar gerai subalansuotos ir organizmą tausojančios ketogeninės mitybos – alkis dominuoja mūsų įsitikinimus ir nugali instinktas valgyti. 

Taigi, norėdami išvengti neprognozuojamų alkio protrūkių, turėtume rinktis maistą, kuris puikiai užtikrina „statybinių medžiagų“ bei „energijos“ pasiūlą ir tuo pačiu suteikia ilgalaikį sotumo jausmą. Nors baltymų dieta yra puikiai tinkama „statybinių medžiagų“ tiekėja, tačiau baltymas iš esmės nėra tinkama maistinė medžiaga būtinam energijos kiekiui gauti. 

Baltymų šaltinis

Kiek baltymų reikėtų vartoti laikantis dietos?

Vėlgi, sveika mityba galime laikyti bet kokią maistinių medžiagų kompoziciją, kurioje yra bent jau 0,8-1,6 gramo baltymų kiekvienam kūno kilogramui (tarkim sveriant 100kg reiktų optimaliai suvartoti nuo 80 iki 160 gramų baltymų). Per mažas baltymų kiekis mityboje gali pasireikšti audinių, tokių kaip plaukai, oda ar nagai sutrikimais bei hormoninio fono pasikeitimais. Savo ruožtu, per didelis baltymų kiekis gali apsunkinti inkstus. Taigi, net jei nusprendėme rinktis baltymų dietą – šio makro-elemento kiekį mitybos racione turėtume nustatyti remiantis mūsų fizinės veiklos įpatumais ir tikslais. Pavyzdžiui, vidutiniam žmogui gali užtekti nuo 1 iki 1,2 gramo baltymų kiekvienam kūno kilogramui, tuo tarpu profesionalus atletas norėtų rinktis apie 1,6g/kg normą.

Tai ką dar valgyti laikantis baltymų dietos?

Paprastai tariant – nieko. Sudėtingiau tariant – bet kokių papildomų maistinių medžiagų įdėjimas į mitybos racioną baltymų dietą pavers arba daug angliavandenių, arba daug riebalų turinčia mityba. Kaip jau aptarėme anksčiau – baltymai yra statybinė medžiaga, tačiau reikia ir kuro. Tas pats 100 kg sveriantis žmogus suvartojęs maksimalią rekomenduotiną baltymų normą per dieną iš jų gautų vos 640 kilokalorijų (160g x 4kcal). Turint omeny baltymų įsisavinimo termini efektą, dalį šių kalorijų galime nurašyti, ko pasekoje baltymai mityboje tesudaro vos 20-30% suvartoti reikiamų kalorijų.

Taigi, techniškai – maitintis baltymų dieta yra neįmanoma. 

Tai ką daryti, jei norite baltymų dietos?

Laikykitės ketogeninės mitybos, kuri pasižymi optimaliu baltymų kiekiu mitybos racione. Likusias kalorijas gausite iš riebalais turtingo maisto, tokio kaip riebi mėsa, žuvis ar kiaušiniai. Taip pat puikiai tinka tiek pieno produktai, tiek žalumynai. Tai kodėl gi turėtumėte riboti fiziologinius savo kūno poreikius, vien dėl to, kad norite laikytis baltymų dietos? Maža to, ketogeninė mityba turi kur kas daugiau privalumų nei tai, jog čia yra puikiai subalansuota mityba. 

Baltymais turtingi patiekalai

Keto mitybos privalumai

Kadangi straipsnis šį kartą ne apie keto, tai pabandom trumpai:

  • Uždegiminių procesų eliminavimas
  • Širdies ir kardiovaskularinės sistemos problemų prevencija
  • Diabeto prevencija ir nauda metabolinei sveikatai
  • Didesnė ištvermė
  • Sulėtinti senėjimo procesai
  • Hormoninės sveikatos balansas
  • Psichologinė ir emocinė sveikata – laisvė nuo pagundų maistui

Apie visus šiuos dalykus galite rasti daugiau informacijos KetoAvocado mitybos bloge bei YouTube kanale. O jei patiko šis straipsnis – būtinai pasidalinkite juo su savo draugais ir paskatinkite vietoj baltyminės dietos rinktis puikiai subalansuotą ketogeninę mitybą.

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą