Obuoliu sidro actas

Ką reikia žinoti apie obuolių sidro actą laikantis keto mitybos

Obuolių sidro actas – panacėja ar išpūsta reklama?

     Pradedant ketogeninės ar kitos mažai angliavandenių turinčios dietos kelionę dažnai sutinkama aibė įvairių produktų ir papildų reklamų, net iš mūsų mėgstamiausių keto žinovų. Populiarūs ekspertai, pavyzdžiui, daktaras Bergas, YouTube sensacija Tomas DeLauer bei daugelis kitų interneto įžymybių turi savo mylimiausius keto ingredientus, apie kurių naudą pasakoja nuolatos. Vienas iš šių gaminių - obuolių actas. Anot daugelio keto šalininkų, šis skystis ne tik būtinas keto mityboje, bet ir pasižymi magišku poveikiu.

     Dažnais atvejais pažadamas ir alkio nuslopinimas, ir visų žarnyno negalavimų išgydimas. Tačiau ar tai tėra didelė reklama, ar vanduo su actu iš tiesų gali turėti tokį įspūdingą efektą žmogui, kuris laikosi ketogeninės dietos? Kviečiu pažiūrėti ką sako mokslas, ką sako individualios žmonių patirtys ir galiausiai, koks yra KetoAvocado verdiktas.

Ką apie obuolių sidro actą sako mokslas?

obuolys  Vienas iš žinomiausių ištirtų obuolių sidro acto privalumų yra sumažėjęs gliukozės bei insulino šuolis po valgio. Šis rezultatas buvo pakartotas ne viename aukštos kokybės tyrime su žmonėmis. Turbūt populiariausias ir dažniausiai cituojamas yra 2005 metų „Agrokultūros ir maisto chemijos“ žurnalo tyrimas. Dalyviams buvo duodama balta duona kartu su skirtingais kiekiais acto. Rezultatai aiškiai parodė, jog mažiausią gliukozės šuolį patyrė tie dalyviai, kurie gavo didžiausią kiekį šio skysčio. Tačiau kiek naudos iš tikrųjų šie rezultatai turi mums? Jei šiuo metu laikotės sveikos mitybos, kurioje nėra daug angliavandenių, tuomet šio mokslinio darbo atradimas – ne Jums. Sveikoje ketogeninėje dietoje niekada neturėsite problemos su aukštu cukraus kiekiu kraujyje. Taigi, jeigu neplanuojate valgyti batono, šio tyrimo išvados Jums didelės įtakos tikrai neturi.

      Kitas gan žinomas obuolių sidro acto privalumas – sumažėjęs apetitas. Moksliškai taipogi atskleista, jog šis pranašumas nėra mitas, tačiau iš tiesų tai tėra sėkmingai įrodyta pasekmė. Už šią iš pirmo žvilgsnio naudingą informaciją atsakingi tokie lediniai kaip 2014 metų „Tarptautinis nutukimo žurnalas“, 2018 metų „Funkcinio maisto žurnalas“ bei pora kitų. Tačiau šiuo atradimu nuslepiama viena problema. Didesnis sotumo jausmas bei alkio praradimas yra šalutiniai efektai, pasirodantys po to, kai šis skystis sudirgina žarnyną. Nors tai gal ir padėtų Jums išlikti kalorijų deficite, o gal net numesti svorio, tačiau tai tikrai nebūtų sveikiausias būdas norint pasiekti šiuos tikslus.
Patarimas: jeigu išgirstate, jog kažkokia magiška medžiaga gali padaryti, kad nebenorėtumėte valgyti, tai arba melas, arba ganėtinai pavojingas nuslėptas pašalinis efektas.

     Tyrimais taip pat parodyta, jog obuolių sidro actas gali sumažinti kraujo spaudimą. Šių tyrimų pagrindinis trūkumas yra tai, jog jie buvo atlikti su žiurkėmis. Vienas iš šių tyrimų 2001 metais buvo išleistas prestižiniame „Biomokslų, biotechnologijų ir biochemijos“ žurnale. Rezultatai parodė žymų kraujo spaudimo sumažėjimą po ilgalaikio acto vartojimo. Nors nereikėtų atmesti visų tyrimų, kurie buvo padaryti su gyvūnais, tačiau nagrinėjant reikėtų „užsidėti stipresnius skeptiškumo akinius“. Jau ir taip mes, kaip žmonės, esame itin bio-individualūs padarai, tad remiantis žiurkių tyrimų rezultatais reikėtų būti itin atsargiems.

     Nors ir neypatingai daug, tačiau yra tyrimų, kurie parodo, jog obuolių sidro actas gali padėti deginti riebalus ir tokiu būdu padėti numesti svorio. Remiantis ankstesniais punktais, t.y. sumažėjusiu alkiu bei insulino lygio stabilizavimu, padidėjusios riebalų oksidacijos efektas taipogi neskamba magiškai. Nenuostabu, jog abu šie faktoriai yra vieni iš svarbiausių ketogeninės mitybos veikimo principų.

     Obuolių sidro actas taip pat, pasak mokslininkų, gali sumažinti kepenų suriebėjimą. Tačiau kaip ketogeninės dietos atstovai mes žinome, jog mažai angliavandenių turinti mityba tai gali padaryti daug efektyviau. Iš tiesų, patys pavojingiausi riebalai (visceraliniai riebalai), kurie yra išsidėstę aplink svarbiausius vidaus organus, ketozės metu sudeginami patys pirmi.

Ką sako žmonių pasakojimai?

obuoliu sidro actas    Tūkstančiai žmonių teigia, jog su obuoliu sidro actu jie susitvarkė savo rėmenį (gastroezofaginį refliuksą). Didelis šansas, jog net Jūsų šeimos daktaras yra kalbėjęs apie tai kaip vieną iš šios ligos gydymo metodų. Nors toks acto veikimas skamba logiškai, tačiau šiuo metu nėra nei vieno tyrimo, kuris tai būtų moksliškai įrodęs. 
    Pavienių istorijų apie obuolių actą – begalė. Vieni sako, jog su šauktu šio skysčio per dieną susitvarkė visas odos bei plaukų problemas, kiti teigia, jog apsisaugo nuo gripo, o dar kiti į obuolių actą žiūri kaip į gyvybės eliksyrą ir ilgaamžiškumo garantiją. Deja, beveik visi šie tariami pliusai yra tokio pat patikimumo kaip liaudies pasakojimai.

Kodėl „sveikos“ mitybos patarimai netinka sveikam žmogui?

     Iš esmės visos mitybos, sporto bei kitos sveikatingumo rekomendacijos yra skirtos žmogui, kuris laikosi tradicinės mitybos piramidės. Žmogui, besidominčiam keto, tūrėtų būti taikomi visiškai kiti standartai, nes jis jau yra susitvarkęs 90 procentų savo organizmo problemų. Dauguma šių stebuklingų produktų efektų yra jau „įskaičiuoti“, kuomet nusprendžiate pereiti į ketogeninį gyvenimo būdą. Tuo tarpu prastai mitybai ir obuolių actas, ir, pavyzdžiui, skaidulinės medžiagos yra tarsi pleistras. Kitaip tariant, keto gydo ligas, o tradicinė mityba gydo simptomus.

Koks yra KetoAvocado verdiktas?

     Obuolių sidro actas gali turėti teigiamą efektą žmogui, ypač jeigu jo mityboje gausu angliavandenių bei insulino šuolių. Tiems, kas laikosi ketogeninės ar panašios dietos, šis skystis tikrai nėra būtinas, kadangi nei didelis cukraus kiekis, nei dažni insulino šuoliai netūrėtų būti problema.

     Šiuo metu dauguma obuolių acto privalumų kyla iš pavienių žmonių pasakojimų. Nors šios istorijos gali būti kažkiek naudingos, tačiau siūlyčiau palaukti kol mokslas jas pasivys. Svarbu paminėti, jog gal ir nestebuklingas šis skystis, tačiau tragiškų pašalinių poveikių taip pat tikriausiai neturi.

     Jei dabar naudojate obuolių actą ir jaučiate teigiamą efektą, puiku! Jau kurį laiką geriate, tačiau nematote naudos? Galbūt net jaučiate tiesioginį spaudimą iš „ekspertų“ ar kitų bendraminčių vartoti toliau? Nebijokite išbandyti naujas priemones, o galbūt tiesiog sugrįžti prie sveiko mitybos plano sudarymo.

 

KetoAvocado

Nuorodos į šaltinius:

moksliniai saltiniai ir tyrimai2015 metų „Agrokultūros ir maisto chemijos“ žurnalo tyrimas:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16015276
2014 metų „Tarptautinis nutukimo žurnalas“ ir 2018 metų „Funkcinio maisto žurnalas“:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23979220
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464618300483
„Biomokslų, biotechnologijų ir biochemijos“ žurnalo tyrimas:
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.65.2690

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą